Heinz

Porównanie zasięgu Archer C2600, Archer C9, Archer RE450, WR842N

13 posts in this topic

Krótkie porównanie zasięgu WiFi między routerami TP-Link Archer C2600, Archer C9, Archer RE450 oraz WR842N

Jako przyrząd pomiarowy został użyty laptop z kartą sieci bezprzewodowej Intel® Dual Band Wireless-AC 7260

Routery stoją na szafce obok telewizora.

We wszystkich sprzętach została użyta maksymalna moc nadajnika dopuszczalna dla naszego regionu.

Routery od lewej:

Archer C2600, Archer C9, WR842N, Archer RE450

1464642120.png

Pomiar z odległości około 1,5m:

1464641315.png

Pomiar z odległości około 5m za ścianą:

1464641335.png

Pomiar z odległości około 7m za dwoma ścianami i zamkniętymi drzwiami:

1464641452.png

Pomiar z odległości około 10m za kilkoma ścianami i stropem:

1464641531.png

Pomiar z odległości około 15m za kilkoma ścianami i stropem:

1464641578.png

0

To tak jest z każdym sprzętem, gdzie są wytwarzane bądź pobierane fale radiowe. Jak by dodać routery czy access pointy innych firm było by jeszcze ciekawiej. np. profesjonalny sprzęt firmy Ubiquiti Networks.

Tak samo jest z telefonami komórkowymi i smartfonami. Niby parametry radiowe powinny być u wszystkich takie same to jednak nie są. Widać to w miejscach gdzie jest słaby zasięg jak na dłoni.

0

Czy ten z prawej to napewno WR842N?

Mój błąd. Z prawej jest RE450.

opis już poprawiłem.

0

Podsumowując można napisać, że najtańsze urządzenie (ok. 100 zł) ma najmocniejszy sygnał wifi?

0

ja tam widzę co innego i bym to podsumował inaczej - wszystkie urządzenia mają dość zbliżone wyniki

natomiast doskonale widać słabość pasma 5GHz w porównaniu do 2,4GHz pod względem zasięgu

niestety parametry pracy niektórych urządzeń w teście nie były identyczne z pozostałymi (różne kanały), ale realizacja w pełni porównywalnych pomiarów dla tylu urządzeń wymagałaby włożenie wielokrotnie więcej pracy (oceniam, że nakłady czasowe takiego testu byłyby około 100x większe niż to co jest zaprezentowane powyżej)

ponadto z tych wyników nie można stwierdzić czy występuje jakaś korzyść z zastosowania beamingu (przynajmniej w niektórych z urządzań), bo to wymagałoby dla każdego z urządzeń 2 testów - gdy karta WiFI jest z nim powiązana i gdy nie jest

(a dodatkowo inssider dość mocno ingeruje w dziedzinie karty, więc nawet nie wiem czy taki test byłby miarodajny)

0

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum. Zarejestrowałem się tutaj, ponieważ zainteresowało mnie to porównanie. Niby pod względem zasięgu WR842N wypada bardzo dobrze, ale mnie interesowałoby jak wpływa mniejsza siła sygnału na transfery dla danego routera i stabilność połączenia. Jeśli dałoby radę taki test przeprowadzić, to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich.

0

Takie coś będzie bardzo trudno przeprowadzić ze względu na działanie innych sieci. Jeśli w eterze będzie "cicho" to zapięcie na bardzo niskim sygnale ( około -85 do -90dBm) może pozwolić na prędkości po 1- 2Mbit/s gdzie przy zaszumieniu innych sieci połączenie o sile sygnału -75dBm będzie się zrywało i nie da rady osiągnąć nawet 128kbit/s.

W moich warunkach sieci jest dość dużo ( około 20 do 25 ) i wynik nie był by zbyt miarodajny.

0

Tak, rozumem, ale chodziło mi o to, że przydałoby się dodatkowo porównanie transferu routerów a nie tylko siły sygnału, bo może być tak, że przy mocnym sygnale transfery będą w miarę zbliżone, a przy słabnącym mogą być już znaczne różnice. A to właśnie transfer będzie istotniejszy dla użytkownika, a nie siła sygnału.

Noszę się z zamiarem wymiany routera i trochę stron z testami przejrzałem w internecie. Podchodzę do nich z pewnym dystansem, bo o ile test kilku routerów w tym samym czasie będzie w miarę rzetelny, to testowanie w innym czasie (chociaż w tym samym miejscu) i późniejsze porównywanie w jednym zestawieniu już wg mnie nie powinno mieć miejsca, bo np. danego dnia mogą być większe zakłócenia w eterze (nie mam tutaj na myśli innych sieci) itp...

I jeszcze jedno... Nie wiem jaki wpływ mają na siebie routery ustawione jeden obok drugiego i włączone jednocześnie, czy nie zakłócają się wzajemnie?

Pozdrawiam

0

Jeśli stoją obok siebie i nie ma z nimi połączenia to to nie ma znaczenia. Gorzej jeśli byś chciał mierzyć prędkość, to każdy będzie zakłócał połączenie.

0

moim zdaniem najlepsze testy sprzętu sieciowego można znaleźć tam:

http://www.smallnetbuilder.com/

no nie ma co ukrywać oni mają na to odpowiednio duże fundusze

w prosty sposób nie da się zasymulować takich warunków, aby wyniki pomiarów były w pełni miarodajne

oczywiście pracujące routery (a właściwie ich access pointy) zakłócają się wzajemnie, a w realnych warunkach nie będziesz miał kilku routerów postawionych w jednym miejscu

(ale tylko w ten sposób można porównać siłę sygnału nie tracąc bardzo dużej ilości czasu)

0

Rankingi na tej stronie tez przeglądałem:) Tylko wydaje mi się, że oni te testy w USA przeprowadzają - jak się mylę to mnie poprawcie, a tam już chyba większa moc nadajnika WIFI? Zamówiłem w sklepie router TP-LINK TL-WR1043ND v2, lub v3, nie wiem która przyjdzie, jak nie będzie mi odpowiadać to po prostu nie wezmę. Pewnie między wersją 2 a 3 różnicy sprzętowej nie ma, jedynie firmware nowszy, więc raczej wezmę co przyjdzie. Sory za mały OT, ale wyboru dokonałem właśnie m.in, czytając to forum forum i waszym opiniom i testom.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

0