morfik

Transfer w sieci WiFi między dwoma bezprzewodowymi klientami

8 posts in this topic

Jak to jest dokładnie z transferem danych w sieci WiFi? Chodzi o to, że dajmy na to mamy przykładowo router z WiFi 2,4 GHz i on ma napisane na opakowaniu powiedzmy 300 mbit/s. Podłączamy do niego dwóch bezprzewodowych klientów, którzy mają karty również 300 mbit/s. Załóżmy, że jest to scenariusz idealnego świata. :D Ile powinien wynosić średni transfer między tymi dwoma bezprzewodowymi klientami? 300 czy 150?

0

Każdy by chciał 300, a w teorii wiesz jak jest. Jak wyciągnie te 150 to będzie dobrze :lol:, zresztą proste jak jeden by wysyła 300 to drugi by odbierał 0 (a powinien 300 co nie ale już to 300 rutera na to nie pozwoli). Więc ruter powinien przynajmniej w teorii być w stanie przesłać po wifi 600 by to ładnie działało. Ale dalej mamy problem bo chyba jak wiesz ciężko jest uzyskać choćby połowę prędkości i te wszystkie inne czynniki. 

0

Tak jak wyżej - producenci ruterów chwalą się szybkością "brutto", jednak znaczna część przesyłanych informacji to dane kontrolne związane z nadzorowaniem połączenia bezprzewodowego (im szybkość większa, tym jest ich więcej) oraz jego zabezpieczenia. Rzeczywista prędkość transmisji jest więc niższa niż deklarowana na papierze i waha się w okolicach połowy tego co na papierze,

Jak mi się dobrze wydaje chyba mówiliśmy już o tym tutaj na forum jakiś czas temu.

0

No właśnie mi się coś tutaj nie zgadza i temu pytam.  Zakładając nawet idealne warunki pracy, czyli te 300 mbit/s, to i tak mi się to nie dodaje. :D

W zasadzie to myślałem cały czas, że jeśli taki router jest w stanie teoretycznie przesłać 300 mbit/s po WiFi, to jeśli by był jeden klient, to teoretycznie dałby rade dosłać te 300 mbit/s i dalej kablem dane by trafiły do miejsca docelowego. Jeśli teraz komunikacja miałaby być między dwoma bezprzewodowymi klientami, to router mógłby odebrać 150 mbit/s od jednego i przesłać je również 150 mbit/s do drugiego, czyli przepustowość podzielona przez 2 ale tak się nie dzieje.

Nie dość, że teoretycznie max jest 150 mbit/s, to u mnie transfer tę wartość przekroczył i realnie mi wyszedł transfer na poziomie 170-180 mbit/s między dwoma klientami WiFi. No to jak 360 mbit/s idzie przez ten router co ma 300 mbit/s max? :D

Edited by morfik
0

No bo jak przesyłam dane wewnątrz sieci WiFi, to router odbiera jedną porcję od jednego klienta i przesyła ją bezpośrednio do drugiego. No to chyba powinno być x2?

0

Jak dla mnie 300Mb/s (minus obłożenia danych) to maksymalny transfer jaki może przesłać access point w jednostce czasu bez względu na ilość klientów. Te 150Mb/s to taka wartość orientacyjna która jak sam widzisz może się wahać od 120-180Mb/s.

0

Już wszystko się wyjaśniło. Na koniec roku jeszcze mi taki numer router wyciął :D No zasada jest słuszna, tj. max transfer AP x2 jeśli transfer odbywa się w sieci WiFi między dwoma bezprzewodowymi klientami. Operuję na teoretycznych wartościach by było do czego się odnieść ale to generalnie nie ma znaczenia. Może być i 500 mbit/s. :D

Co się stało? A no wygląda na to, że badany router stracił zasięg podczas testów i przepięło mnie pod inny router, a że tamten ma nieco lepsze parametry, to jest magiczne 360 mbit/s po WiFi na routerze 300. :D

Teraz maksymalnie poszło 81 x2, to 162 mbit/s z tych 300

0

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

Loading...