Administrator

Transmitery Powerline TP-LINK TL-PA4010

22 postów w tym temacie

Testowałem ostatnio transmitery sieciowe PLC firmy TP-link a dokładnie model TL-PA4010. Po teście na jednym obwodzie prądowym (ta sama faza) przystąpiłem do testowania połączenia przez dwa liczniki energii elektrycznej i różne fazy. Ku mojemu zdziwieniu okazało się się urządzenia po włożeniu do dwóch różnych gniazd (różne fazy) i przyciśnięciu guzika Pair na jednym i drugim urządzeniu połączyły się bez żadnego problemu. Oto mały schemat mojej instalacji elektrycznej na której dokonałem testu:

1393960762_pa4010.jpg

Dorzucam jeszcze testy z Total Commandera i kopiowanie pliku na pendrive-a podłączonego do routera. W teście wykorzystałem ten sami plik z filmem  kopiowany z komputera na dysk sieciowy w różnych konfiguracjach połączeń sieciowych: 

Połączenie kablowe komputera bez użycia transmitera PLC:

1400314625_kabel do routera.jpg

Połączenie przez PLC na tej samej fazie w obrębie jednego mieszkania (dokładnie dwa sąsiednie pokoje):

1400314676_ta sama faza.jpg

Połączenie przez PLC na różnych fazach i przez dwa liczniki energii elektrycznej:

1400314764_różne fazy.jpg

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dużo zależy od potencjalnych zakłóceń w sieci elektrycznej. Generowane są one przez inne odbiorniki (przetwornice w zasilaczach, silniki elektryczne itp.)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tylko tyle informacji, że sparowały się?

Dla mnie to za mało. Chętnie bym kupił, ale nie kota w worku.

Niestety serwis http://www.tp-link.com.pl/support/contact/ nie odpowiada na pytania.

Może tutaj ktoś umiałby coś powiedzieć o szybkości transmisji?

Jaka była odległość do trafo?

Jeśli połączenie odbyło się poprzez "zero", to jakie spełniało warunki?

Jak zakłócenia (praca innych urządzeń) wpływały na obniżenie transferu?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Każda instalacja jest inna więc trudno generalizować i mówić że 100% u ciebie będzie działać bo u mnie było wszystko w porządku.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@wczoraj

zawsze możesz położyć przewód i będziesz miał pewny zakup.

Ja mogę ci podać nawet parametry oleju jakim jest chłodzony transformator  :P

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak na marginesie jest opcja żeby kupić w internecie i przetestować. Zawsze możesz zwróci bez podania przyczyny.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W plecy koszt wysyłki do sprzedawcy.

Życia by zabrakło na testowanie wszystkiego, co chce się używać.

Obowiązkiem sprzedawcy jest poinformowanie nabywcy o własnościach produktu.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak najbardziej informuje max. 300m na jednej fazie. Niestety zakłóceń i stanu twojej instalacji elektrycznej nikt nie przewiduje w ciemno.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Potrzebuję Internetu w garażu/warsztacie oddalonym o 30m. Nie mogę położyć kabla Ethernet, a WiFi też odpada ze względu na zbyt dużą ilość ścian po drodze. Garaż niestety, też ma licznik, ale jest podłączony do tego samego słupa, co dom. Taką samą fazę znajdę doświadczalnie, tylko pytanie moje brzmi: Czy jest szansa, że urządzenie powerline się połączy? Na prędkości mi nie zależy - wystarczy głupie 2-3Mb/s, ale zależy mi na braku zerwań połączenia.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolego trudno coś prognozować. Sam licznik wpływa bardzo negatywnie na transmisje PLC więc nikt tu gwarancji ci nie da.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rozumiem. Miałem jednak nadzieję, że skoro tak producenci zachwalają wysoką prędkość transmisji, to za cenę jej drastycznego spadku może dałoby się uszczknąć te kilka metrów więcej na zasięgu...

Kolego Adminie, Ty testowałeś połączenie przez 2 fazy oraz 2 liczniki. Mógłbyś się wypowiedzieć jakie prędkości osiągasz i przede wszystkim, czy połączenie jest stabilne?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie robiłem niestety testu prędkości ale połączenie jest stabilne bo działa na tym tuner SAT u znajomego.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Okło 20 - 30 metrów plus dwa liczniki w sieci.

Dorzucam jeszcze testy z Total Commandera i kopiowanie pliku na pendrive-a podłączonego do routera. W teście wykorzystałem ten sami plik z filmem  kopiowany z komputera na dysk sieciowy w różnych konfiguracjach połączeń sieciowych: 

Połączenie kablowe komputera bez użycia transmitera PLC:

1400314625_kabel do routera.jpg

Połączenie przez PLC na tej samej fazie w obrębie jednego mieszkania (dokładnie dwa sąsiednie pokoje):

1400314676_ta sama faza.jpg

Połączenie przez PLC na różnych fazach i przez dwa liczniki energii elektrycznej:

1400314764_różne fazy.jpg

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki. Teraz nabrałem nadziei, że i u mnie to zadziała. Oczywiście zrobię tak, że zamówię transmittery PLC w Internecie, spróbuję, a jak nie będzie działać, to odeślę przed upływem 10 dni.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dzięki. Teraz nabrałem nadziei, że i u mnie to zadziała. Oczywiście zrobię tak, że zamówię transmittery PLC w Internecie, spróbuję, a jak nie będzie działać, to odeślę przed upływem 10 dni.

Myślę że to będzie najlepszy pomysł. W razie problemów zapraszam ponownie na forum.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zastanawiam się, czy stosowanie transmiterów Powerline zakłóca linie ADSL? Mój kabel telefoniczny w ścianie biegnie, niestety, bardzo blisko kabla elektrycznego, stąd moje obawy o zakłócanie Neostrady. Czy ktoś używa transmiterów posiadając linię ADSL? Może się taka osoba wypowiedzieć, czy wpłynęło to na parametry łącza (tłumienie, SNR, CRC)???

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Posiadam linię ADSL ale nie jest ona blisko przewodów elektrycznych więc trudno coś powiedzieć. Nie odnotowałem żadnych spadków w synchronizacji na modemie ADSL-owym podczas używania PLC.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Taka dygresja: Ciekawe co będzie z tymi "yntelygentnymi" licznikami prądu, co zaczynają w Polsce wymieniać. Teoretycznie nie powinny się zakłócać z PLC, ale ciekawe jak to jest w praktyce? Poza tym teraz, jak sam wcześniej pisałeś - jest w praktyce możliwość puszczenia sygnału z transmitera przez licznik analogowy, a nawet pomiędzy fazami. A jak będzie z tymi "szpiegowskimi" licznikami?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
A jak będzie z tymi "szpiegowskimi" licznikami?

Nie mam obecnie możliwości sprawdzenia w takiej konfiguracji, choć sądzę że nowy licznik powinien być raczej mniejszym źródłem zakłóceń elektromagnetycznych.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W magazynie CHIP nr 12/2014 jest duży artykuł porównujący transmitery PLC o przepustowości 500-1000Mb/s.

Podają tam, że jest możliwa transmisja pomiędzy fazami.

Możliwe są scenariusze (niezależnie lub naraz):

1. W okolicy licznika na krótkim dystansie fazy biegną zwykle w jednym kablu. Wtedy każda faza staje się słabą anteną i możliwa jest transmisja między fazami.

2. Transmisja jest realizowana częściowo poprzez masę (zero, biegun ujemny), która jest wspólna dla wszystkich faz.

3. Transmisja jest realizowana przez uziemienie, również wspólne dla wszystkich faz.

Takie tezy stawia ten artykuł zaznaczając, że transmisja pomiędzy fazami ma ograniczony zasięg (do max kilku-kilkunastu metrów) oraz prędkość jest bardzo, ale to bardzo niska.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta