Administrator

Zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej w domu lub mieszkaniu

1 post w tym temacie

Coraz więcej zapytań w sieci i na forach internetowych dotyczy rozszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej w naszym domu lub mieszkaniu. Większość standardowych routerów SOHO nie zapewnia nam zasięgu który daje komfort korzystania z sieci w całym domu lub dużym mieszkaniu. Zadajemy więc sobie i innym pytanie co możemy w takiej sytuacji zrobić? Odpowiadając na to zapytanie przedstawiam pięć sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Zaczynamy od garści teorii

Przykładowa propagacja fal radiowych w paśmie 2,4GHz

 

 

Można z tego wywnioskować że najlepszy zasięg i jakość pracy sieci bezprzewodowej mamy w pomieszczeniu gdzie umieszczony jest router bezprzewodowy/punkt dostępowy no i w najbliższej okolicy. Pozostałe pomieszczenia mają szczątkowy zasięg i często problemy z jakością połączenia. Dużo zależy od materiałów z których wykonany jest dom/mieszkanie oraz zakłóceń jakie mogą występować w eterze.

Wszystko można wywnioskować z diagnostyki sieci bezprzewodowej jaką musimy przeprowadzić - LINK

 

1. Zmiana położenia istniejącego routera

Często, aby poprawić zasięg w najdalszych zakamarkach naszego mieszkania wystarczy przesunąć router gdzieś w centralne jego części aby powierzchnia do pokrycia była z każdej strony równomierna. Bardzo często takie przemieszczenie poprawi nam komfort korzystania z sieci bezprzewodowej, zapewniając stabilny sygnał w całym mieszkaniu.

sieć_nowa_lokalizacja.jpg

Plus - szybkość wykonania instalacji, niski koszt.

Minus - przedłużenie kabla łączącego modem lub antenę od dostawcy.


2. Zakup anteny o większym zysku energetycznym

Często dużą poprawę zasięgu daje wymiana anteny na taką o większym zysku energetycznym. Sposób jest bardzo prosty bo polega na wymianie istniejącej anteny. Niestety bardzo często możemy trafić na antenę większą gabarytami niestety o słabszym zysku energetycznym. Jest to dość popularne na aukcjach internetowych. Musimy także pamiętać że antena o większym zysku zawęża swoje pasmo promieniowania, stając się bardziej kierunkowa niżę dookólna antena. Należy wtedy pamiętać o doświadczalnej zmianie położenia routera aby uzyskać pożądany efekt na komputerze-odbiorniku. Sposób tani i prosty w wykonaniu ale często nie przynoszący pożądanych efektów (jakość anten) i brak doświadczenia użytkowników. 

siec_antena.jpg

Plusy - szybkość i łatwość montażu

Minusy - koszt anteny, nie wszystkie routery mają odkręcaną antenę, zakup anteny o mniejszym zysku niż deklarowany (uwaga aukcje internetowe). 

Anteny wewnętrzne:

TL-ANT2403N

TL-ANT2405C

TL-ANT2405CL

TL-ANT2408C

TL-ANT2406A

TL-ANT2408CL

Anteny zewnętrzne:

TL-ANT2409A

TL-ANT2409B

TL-ANT2414A

TL-ANT2414B

TL-ANT2424B

TL-ANT2412D

TL-ANT2415D


3a. Zakup dodatkowego punktu dostępowego

Bardzo prostym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego punktu dostępowego - access point lub router bezprzewodowy i połączenie go z głównym routerem skrętką komputerową a umieszczenie w miejscu (lokalizacji) ze słabym pokryciem głównego routera. Jest to sposób mający zastosowanie szczególnie w lokalizacjach wielokondygnacyjnych (piętro - parter). W takiej konfiguracji zasięg na pietrze pozostaje bez zmian a kondygnacja niżej otrzymuje lepsze pokrycie.

siec_access_point.jpg


3b. Zakup zewnętrznego punktu dostępowego

Alternatywą dla zwykłego punktu dostępowego jest instalacja zewnętrzna gdy chcemy uzyskać dobry zasięg bezprzewodowy na zewnątrz budynku, w jego okolicach lub budynkach przyległych (odległość 10-100m). Można zastosować wtedy TP-Link TL-WA5210g lub TL-WA7510N w obudowach odpornych na warunki atmosferyczne. Urządzenia wyposażone w kierunkowe anteny zainstalowane wewnątrz obudowy. Przy większych odległościach stosujemy dwa urządzenia stosując tzw. most bezprzewodowyw konfiguracji AP<->APClient. W takim połączeniu ważna jest widoczność optyczna między punktem docelowym a anteną nadawczą. Wszystkie budynki, drzewa czy inne przeszkody mają negatywny wpływ na transmisję bezprzewodową.

WA5210g_WA7510N.jpg

Plus: łatwa instalacja, stabilny i szybki zasięg sieci bezprzewodowej

Minus: koszty w postaci nowego urządzenia.

Proponowane urządzenia:

TL-WA7510N    TL-WA5210G    TL-WA7210N  CPE210  CPE510


4. Zastosowanie repeatera - wzmacniacza sygnału

Jeżeli infrastruktura budowlana uniemożliwia nam położenie nowego okablowania sieciowego, dobrym rozwiązaniem jest wzmacniacz sygnału zwany często repeater-em. Urządzenie odbiera sygnał z głównego routera i wzmacnia jego siłę, powodując polepszenie zasięgu w mieszkaniu lub dużym domu. Dobrze jest zakupić wzmacniacz tej samej firmy z jakiej mamy już główny router. Bardzo funkcjonalnym urządzeniem i zabierającym mało miejsca jest TP-link WA850RE włączany bezpośrednio w gniazdo 230V - bez dodatkowego zasilacza.

siec_repeater.jpg

Plusy: prosta konfiguracja nie wymagająca dodatkowych instalacji

Minusy: koszt urządzenia, negatywny wpływ wzmacniacza na szybkość w sieci.

Proponowane urządzenia:

RE200    RE210    TL-WA860RE    TL-WA730RE    TL-WA854RE    TL-WA830RE    TL-WA850RE    TL-WA750RE


5.Wykorzystanie funkcji WDS

Funkcja WDS jest rodzajem mostu bezprzewodowego, wykorzystywaną do zwiększenia zasięgu danej sieci. WDS pozwala także na korzystanie z internetu i zasobów sieci na portach ethernet-owych (LAN).

siec_wds.jpg

Plusy: prosta konfiguracja nie wymagająca dodatkowych instalacji, tryb ma bardzo niewielki wpływ na sprawność (szybkość) sieci,

Minusy: zakup nowego routera, urządzenie dodatkowe (tryb WDS) musi być tej samej marki co główny router, negatywny wpływ WDS-a na szybkość w sieci. 


6. Montaż adapterów PLC - sieć komputerowa na okablowaniu 230V

Bardzo sprawnie sieć komputerowa może być rozbudowana przy użyciu adapterów PLC, wykorzystujących infrastrukturę prądową w naszym mieszkaniu. Musimy zakupić zestaw urządzeń (minimalnie 2szt. - para) i zestawić połączenie. Dobrym rozwiązaniem jest użycie jako drugiego urządzenia PLC modelu TL-WPA271lub TL-WPA281 wyposażonego w punkt dostępowy - LINK

siec_plc.jpg

Oczywiście opcjonalnie możemy zastosować zestaw transmiterów 2xTL-PA211 a do uzyskania większego zasięgu sieci bezprzewodowej punkt dostępowy lub router bezprzewodowy.

siec_plc_1.jpg

Plusy: prosta konfiguracja nie wymagająca dodatkowych instalacji

Minusy: koszt urządzeń,

PA4010KIT  WPA2220KIT  WPA4220KIT  PA8010PKIT  PA4010PKIT

Myślę że każdy wybierze coś dla siebie co zapewni mu lepszy komfort i wygodę w korzystaniu z sieci bezprzewodowej w swoim mieszkaniu.

 

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.