Administrator

IP.Board - zgłoszenia

110 postów w tym temacie

Ja pisałem swojego bloga przez rok czasu na localhost. :D W sumie miał mi on służyć jedynie jako wirtualny dziennik do spisywania pewnych rzeczy, tak na wypadek apokalipsy zombi czy coś, a wyszło jak wyszło.

Jeśli już się mamy wziąć za to, to przydałoby się zmienić protokół z ftp na http, tak jak @Heinz mówi. Mając podstawę, można by zacząć przenosić zawartość dostosowując ja odpowiednio.

14 minut temu, Administrator napisał:

Wiem jak to wygląda u nas i wiem jak to wygląda na eko.one.pl ale nie jest to dla mnie żaden wyznacznik.

Ja tylko pokazałem kontrast formatu na przykładzie jednego ze źródeł, z których korzystam. Dlaczego korzystam z eko.one, a nie z tplink-forum mając routery tp-link, to raczej już zdążyłem nadmienić wielokrotnie. :D

Edytowane przez morfik
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeżeli chcesz zajmij się na razie folderem z pikami bez bootloadera a potem zobaczymy. Na PW wyślę ci dane do katalogu ftp-a z którego możesz korzystać.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, morfik napisał:

Przydałoby się ujednolicić format pliku.

hehe też to kiedyś sugerowałem, z tym, że ja tradycyjnie wolę zip - jeśli pobrany plik jest uszkodzony, to się nie rozpakuje, co jest w pewnym stopniu ochroną przed wgraniem uszkodzonego firmware

z drugiej strony "gotowce" są wygodniejsze do użycia, nie wiem jakie są "możliwości przerobowe" hostingu - ale zawsze można rozważyć obie wersje

3 godziny temu, morfik napisał:

No i na zakończenie, dorobić im sumy kontrolne.

kiedyś przygotowałem md5 (ale do części tego co było wtedy na ftp) - leżą one w moim katalogu na ftp

niestety też nie zawsze dysponuję odpowiednim łączem do takich zadań (w domu niestety nie)

1 godzinę temu, morfik napisał:

Nie wiem dokładnie ile on miejsca zajmuje ale mając szereg wydań alternatywnego oprogramowania na całą masę routerów, to trochę miejsca te pliki zajmują

z alternatywnym softem to jest tak, że przeważnie ogólnodostępna jest w danym momencie aktualna wersja, a życie dowiodło, że czasem przydają się starsze wersje (alternatywny soft "żyje" i ma to do siebie, że jedne błędy są poprawiane a inne się pojawiają, czasem dają o sobie znać ograniczenia sprzętowe i developerzy rezygnują z implementowania jakichś funkcji obecnych w starszych wersjach, swoją drogą czasem warto mieć możliwość downgrade też w przypadku oficjalnego oprogramowania)

Edytowane przez szopen
literówki
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 minuty temu, szopen napisał:

hehe też to kiedyś sugerowałem, z tym, że ja tradycyjnie wolę zip - jeśli pobrany plik jest uszkodzony, to się nie rozpakuje, co jest w pewnym stopniu ochroną przed wgraniem uszkodzonego firmware

To fakt ale trzeba też dodatkowe narzędzia by ten obraz wydobyć. :D Ja generalnie pobieram pliki bezpośrednio do pamięci routera, bo nie chce mi się ich później rozpakowywać i kopiować via scp. To mi śmietnik robi na dysku, który potem trzeba sprzątać. :D Z kolei jeśli już pakować, to ja bym się trzymał natywnego formatu dla OpenWRT/LEDE, tj. .tar.gz, bo te bez problemu mogą zostać wypakowane na routerze w przeciwieństwie do zip czy rar. Sysupgrade również na .tar.gz operuje. W sumie to nie wiem czy windows ma jakiś problem z tar.gz, ma?

9 minut temu, szopen napisał:

z alternatywnym softem to jest tak, że przeważnie ogólnodostępna jest w danym momencie aktualna werja, a życie dowiodło, że czasem przydają się starsze wersje (alternatywny soft "żyje" i ma to do siebie, że jedne błędy są poprawiane a inne się pojawiają, czasem dają o sobie znać ograniczenia sprzętowe i developerzy rezygnują z implementowania jakichś funkcji obecnych w starszych wersjach, swoją drogą czasem warto mieć możliwość downgrade też w przypadku oficjalnego oprogramowania)

Ja generalnie nie mam problemu z kilkoma ostatnimi wersjami firmware ale trzymanie kilkudziesięciu wersji w stosunku do najnowszej, to dla mnie mija się z celem. Ale jak ktoś ma miejsce by to trzymać, to czemu nie.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 minuty temu, morfik napisał:

W sumie to nie wiem czy windows ma jakiś problem z tar.gz, ma?

windows "natywnie" (no nie do końca, bo chyba obsługa jest dopiero od xp?) oferuje tylko zip

dla tgz potrzebne są zewnętrzne programy (choćby 7zip czy totalcommander)

dlatego sugerowałem podwójne rozwiązanie bin + zip

(wtedy chyba wszyscy użytkownicy będą zadowoleni, swoją drogą sumy kontrolne są raczej mało znane wśród typowych "windziarzy", ale bardziej zaawansowani sobie raczej poradzą, natomiast uważam je za niezbędne przy udostępnianiu plików bin)

natomiast zdecydowanie jestem przeciwnikiem takich formatów jak rar czy arj (które nie są ani wieloplatformowe ani aktualne)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak na podsumowanie dzisiejszego wątku powiem że najważniejszy jest dla mnie wkład pracy w to forum. Nie sztuką jest wejść i narobić chwilowego szumu a potem zapomnieć. Trzeba wykonywać tą mozolną pracę dzień w dzień aby było widać takie efekty jak dzisiaj po prawie 4 latach działania forum.

Co mi się jeszcze nasuwa w tym temacie, to nikt nie jest zmuszany do współpracy przy tym projekcie a robicie to dla własnej satysfakcji i pewnie rozwoju osobistego. Niestety jakieś ramy tego wszystkiego muszą być i muszą się zgadać z moją wizją tego forum którego jak by nie było jestem Administratorem. Taki więc współpracujmy i starajmy się dogadać bo zawsze będzie nam łatwiej ciągnąć ten wózek do przodku.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Administrator napisał:

Między 3-4GB

:D jedynka z przodu uciekł. Trochę się już tego uzbierało. winscp pominął kilka katalogów ale naliczył 13,6GB.

54 minuty temu, morfik napisał:

Może być zip i bin, mogę też i zrobić tar.gz, będą trzy. :D Do tego sumy kontrolne na bin i powinno wystarczyć.

no bez przesady :)

wybierzcie biny + suma kontrolna albo zip. w zipie można umieścić bin i sumę kontrolną.

Ja bym jednak wolał zwykłego bina.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Myślę że co za dużo to nie zdrowo. Wystarczy jedna wersja.

bin - wygodny, ale może nazbierać błędy w czasie pobierania

zip - wymaga wypakowania, ale błędu nie powinno w nim być

tar.gz, czy nowszy tar.xz - jest dobry dla linuksiarzy, na windowsie będą z nim problemy.

dlatego wybieram opcję 1 + suma kontrolna. Na windowsie i tak pewnie nikt jej nie sprawdzi, a użytkownicy windowsa to jakieś 90%

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, Heinz napisał:

dlatego wybieram opcję 1 + suma kontrolna. Na windowsie i tak pewnie nikt jej nie sprawdzi, a użytkownicy windowsa to jakieś 90%

Heniu w tej kwestii ma ostateczne zdanie więc sprawa wyjaśniona co do kształtu archiwum.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zastanawiałem się jeszcze nad kwestią "połączenia" działów i przerzucenia plików bez bootloadera na forum, ale to chyba nie będzie najlepsza opcja. Plików z forum nie można pobrać bezpośrednio z linii komend. 

Chyba że admin zmieni "kształt" serwera na http. ftp i tak jest w formie "tylko do odczytu", ale to już decyzja tylko dla @Administrator

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
44 minuty temu, Heinz napisał:

[…]+ suma kontrolna. Na windowsie i tak pewnie nikt jej nie sprawdzi, a użytkownicy windowsa to jakieś 90%

dlatego sugerowałem zip - format wieloplatformowy i zapewniający integralność plików

trzymanie oryginału + kilka razy to samo, jako wersji spakowanych faktycznie sensu nie ma

ale sumy kontrolne zawsze mają sens - można zweryfikować zgodność z oryginałem pliku pobranego z innego źródła, bywają też inne przypadki - choćby awaria hdd, gdzie w ten sposób można stwierdzić czy pliki padły jej ofiarą czy nie

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Według mnie, z tego FTP nadaje się do poprawy chyba tylko ten katalog "orig bez boot" i, jeśli gdzieś jest, "recovery". :D

Co do reszty, to moim zdaniem trzeba by ustalić co chcecie na tym FTP trzymać. Dla przykładu weźmy wydania OpenWRT/LEDE, Gargoyle, LUCI. W przypadku Gargoyle/ jest archiwum wersji w tym katalogu. Wiadomo jaki to jest soft i jaki numerek, nazwy plików są w porządku, tylko sum kontrolnych brak.

Niżej zaś są 3 katalogi z LUCI. Dopiski tylko AA, BB, CC. Numerka wersji/rewizji nie ma. Czy to są finalne wydania czy jakieś snapshot'y? Opis by się przydał. Jeśli nie wiadomo, to spróbować te oficjalne wydania skolekcjonować, zamrozić je i trzymać tylko te konkretne wersje firmware, jako, że są to wersje stabilne i finałowe. Jeśli chcecie trzymać snapshot'y to trzeba by synchronizować mirror i oznaczać stosownie datami katalogi kiedy synchronizacja katalogu nastąpiła. Bez tego nie ma sensu snapshot'ów trzymać.

Jeszcze niżej jest OpenWRT - bez GUI. W nim z kolei jest AA i BB, a gdzie CC? :D  Zarzuty takie same jak wyżej, brak wersji/rewizji nic nie wiadomo na temat tych plików.

Jest tam jeszcze DD-WRT i DD-WRT_webrevert . Wydania stabilne jak mniemam, choć informacji o tym brak. W DD-WRT jest także katalog webrevert/ . Raczej wystarczy jeden.

Zmieniłbym też strukturę tych powyższych katalogów (można i bez /alternatywny_firmware/). Przykład:

/alternatywny_firmware/OpenWRT/AA/
                              /BB/
                              /CC/
                      /LEDE/
                      /Gargoyle/
                               /nr_wersji/
                      /LUCI/AA/
                           /BB/
                           /CC/
                      /DD-WRT/
                             /model_routera/factory.bin
                                           /webflash.bin
                                           /webrevert.bin

Ogarnąłbym też te rozrzucone pliki .pdf -- upchnąć je w katalogu pdf/ i dorobić do niego podkatalogi z opisem co ma w nich się znajdować.

Jest też goły katalog c2600 z LEDE i kilka katalogów z firmware do innych routerów, jak i beta/ i Firmware_archiwum/ Co z nimi? :D

7 minut temu, szopen napisał:
57 minut temu, Heinz napisał:

[…]+ suma kontrolna. Na windowsie i tak pewnie nikt jej nie sprawdzi, a użytkownicy windowsa to jakieś 90%

dlatego sugerowałem zip - format wieloplatformowy i zapewniający integralność plików

Zip i tar.gz mają raczej za zadanie odciążyć transfer w sieci. Zamiast 16 M można pobrać sporo mniej danych, a to z kolei może być ważne dla ludzi mających Aero2. :D Co przeszkadza posiadanie zwykłego bin + suma i w osobnych katalogach zip i tar.gz ? Ci zainteresowani przejdą i pobiorą te pliki, które im pasują. Reszta pobierze bin.

To takie moje przemyślenia odnośnie restrukturyzacji FTP.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dostęp do swojego katalogu masz więc do dzieła. Po wykonaniu jakiegoś określonego odcinka pracy zgłoś się do Henia niech zweryfikuje twoją robotę i przeniesie do katalogu publicznego jeżeli będzie wszystko ok.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No ja czekam na noc cały czas, bo teraz na RBM free się nie da pobierać plików. :D Póki co to ja przerobię tylko ten orig_bez_boot. A co do reszty to raczej musicie się zastanowić co chcecie.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Teraz, morfik napisał:

No ja czekam na noc cały czas, bo teraz na RBM free się nie da pobierać plików.

Od czegoś trzeba rozpocząć. Reszta proszę do Henia niech się wypowie.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta