morfik

HowTo: Root smartfona Neffos C5 od TP-LINK

68 postów w tym temacie

Jest tam wrzucony. :D Poszukaj frazy: recovery-neffos-c5-tp-link-twrp.img

Edytowane przez morfik
1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
root@tom-Lenovo-G50-30:/home/tom/Pobrane# fastboot flash recovery c5.img
target reported max download size of 134217728 bytes
sending 'recovery' (12866 KB)...
OKAY [  1.422s]
writing 'recovery'...
OKAY [  0.282s]
finished. total time: 1.704s

-

W przypadku wgrania poprawnego obrazu, powinniśmy zobaczyć logo TWRP.

A u mnie nic się nie pokazało, nic się nie dzieje, normalne boot menu takie jak wcześniej

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak wiem, bo te MediaTek'i mają jakiś mechanizm ochrony. :D I generalnie po wgraniu takiego recovery musisz zresetować smartfona do trybu recovery. Jeśli ci się smartfon uruchomi po wgraniu recovery ponownie, to system przywraca stary recovery. Dlatego po flash'owaniu tak zresetuj/wyłącz telefon by go włączyć przyciskami VolumeUp + Power.

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ok, racja, trzeba wejść w recovery po flashu bo jak uruchomi się telefon to wszystko ginie :)

Udało się, dzieki morfik.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzień dobry, mam przyjemność właśnie zadebiutować na forum, jako świeży posiadacz Neffosa.

Dzisiaj odebrałem eleganckiego C5, a jako że nie mam już Linuxa, a root się jednak przydaje, zabawiłem się w Zygmunta Chajzera. Czyli poszedłem na całość i na dzień dobry puściłem w ruch Kingi Root. Zadziałało.

To może być istotne - Neffosa przed rootem zaktualizowałem do najnowszej wersji softu. Niniejszym rozwiewamy wątpliwości z początku wątku - Kingo Root potrafi.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Korzystanie z aplikacji, która do końca nie wiadomo co robi, tj. nie wiadomo jakie zmiany wprowadza w systemie i powierzanie jej uprawnień administratora systemu, zwłaszcza bez przygotowania backup'u flash'a smartfona, moim zdaniem nie jest najlepszym pomysłem. :D A biorąc pod uwagę fakt, że można uniknąć tych wszystkich zagrożeń wgrywając otwartoźródłowy obraz recovery, to chyba jednak opisane tutaj rozwiązanie jest o wiele bezpieczniejsze dla użytkownika telefonu, już nie tylko jako samego urządzenia ale również pod kątem prywatności.  :D

Generalnie to opisane tutaj kroki można pewnie zreprodukować na windowsie. Ja jednak tego systemu nie używałem od ponad 5-6 lat także ja kompletnie z niego nie umiem korzystać i nie potrafiłbym napisać HowTo w oparciu o ten system. Używam linux'a i opisałem jak to można zrobić na linux.

Nie trzeba oczywiście ręcznie przepakowywać recovery -- to info jest dla użytkowników, którzy chcą zobaczyć jak wygląda taki pseudo proces portowania recovery z innego smartfona. Jest on może daleki od doskonałości ale działa. :D

SP Flash Tool ma klienta na windows i można bez problemu backup zrobić z poziomu tego systemu. Narzędzia adb/fastboot można również zainstalować pod windows. No i w zasadzie to jedyne czego ci trzeba to przygotowany obraz recovery, który został zamieszczony w pierwszym poście i to w zasadzie tyle. :D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak właściwie działa ten King root że mu się to udaje? 

Mi się wydaje że prawie każdy ma ten telefon na gwarancji więc backup w kryzysowej sytuacji może się przydać ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z tego co czytałem, to te rootujące aplikacje działają w oparciu o wykorzystywanie błędów w oprogramowaniu, czyli odpalanie zwykłych exploitów jeden po drugim w nadziei, że któryś zadziała i uzyska prawa administratora. No i jak się uda uzyskać te prawa, to wgrywane są różne rzeczy. Sposób z recovery nie przeprowadza tego typu dziwnych akcji, bo nie trzeba przełamywać żadnych zabezpieczeń.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jedno jest pewne. Jeżeli taki Jan jak dał radę to spoko da się... Polecam aby zainstalować od razu aby uniknąć wielu dziwnych sytuacji. A ten obraz z windowsa jak będę miał to też sprawdzę ;)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super, dzięki. Poszło gładko, chociaż przeprowadzałem proces pod windowsem (mam co prawda minta ale na dosyć małej partycji, bez miejsca na backup z telefonu). Trochę martwiłem się o fastboot i adb, ale okazało się, że miałem je już zainstalowane wraz z Android Studio. Sterowniki pod adb też gdzieś się w sieci znalazły. 

Zależało mi przede wszystkim na Xposed framework dla modułu emulacji żyroskopu (za pomocą kompasu i akcelerometru), by móc korzystać z niego z tanim headsetem VR (wiem, pod 720p nie do końca warto, ale jakoś to jednak działa). Tutaj było trochę bólu, Framework instalował się bez żadnych errorów i z recovery, i z installera, ale z jakiegoś powodu konsekwentnie odmawiał posłuszeństwa komunikatem "framework jest zainstalowany ale nieaktywny". Znalazłem w sieci info, że komunikat może być błędny i framework może działać, nie jest tak jednak w tym przypadku.

Znalazłem jednak na reddicie info, że komuś udało się ruszyć framework na C5 Max po zaznaczeniu w opcjach installera "Wyłącz zasoby konfliktów" i instalacji starszej wersji frameworka, v81. Voila, faktycznie poszło również na C5, ostatecznie udało mi się zainstalować z ww. opcją wersję 85, żadna nowsza nie ruszyła.

Instalował ktoś Xposed i miał więcej szczęścia, bez tych cyrków?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po krótkich testach zawiodłem się na tym module emulacji żyroskopu. Sam moduł pokazuje wartości żyro, jest ono także wykrywane przez inne aplikacje (aplikacja cardboard instaluje się bez problemu), jednak z jakiegoś powodu zwyczajnie nie działa w trybie VR - nic się nie dzieje. Znalazłem jeszcze jakieś info o możliwości działania ze starszą wersją aplikacji cardboard, zbadam to później.

Edit: Cóż, wygląda na to, że po prostu byłem skazany na niepowodzenie. Starsza wersja Cardboard (1.5) rzeczywiście widzi emulowany żyroskop(działa on jednak bardzo "tak sobie"), jednak inne aplikacje zupełnie sobie z tym nie radzą. Chciałem w VR korzystać przede wszystkim ze Street View. Co najbardziej irytujące, Street View samo potrafi korzystać z kompasu w trybie 360, i działa to bardzo, bardzo dobrze, we wszystkich osiach jest płynny i dokładny obrót, jednak działa wyłącznie w normalnym trybie, w VR opcja ta jest niedostępna (zupełnie bez powodu, tak naprawdę).

Edytowane przez Proxima
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Faktycznie coś w tych Neffos'ach z serii C, ten framework Xposed nie działa prawidłowo. Dało go radę zainstalować, tak jak pisałeś ale szereg modułów w ten sposób nie będzie funkcjonować. Pewnie są jakieś niekompatybilne zmiany wprowadzone przez TP-LINK w tym Androidzie 5.1, który w tych smartfonach siedzi. Przy okazji sprawdziłem jak sprawa wygląda w Neffos'ach z serii Y i tu już Xposed działa prawidłowo ale tutaj jest Android 6.0. Być może uda się jakoś ruszyć Xposed na 5.1 ale to muszę do deva tego frameworka napisać i zobaczymy co powie. :D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiaj pojawiła się(w każdym razie dzisiaj telefon mnie o niej poinformował) aktualizacja systemu dla C5 ("Minor bug fixes" - szczerze mówiąc taki update, po takim czasie, to jakieś jaja są), jak się to ma do zrootowanego telefonu - bo nie wiem, czy aktualizować?

Edytowane przez Proxima
minor bug fixes ;)
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie zaktualizujesz jeśli masz jakieś zmiany na partycjach /boot/ i /recovery/ (przy aktualizacji system wyrzuci, że te partycje zawierają jakiś nieoczekiwany kontent). Więc pierw trzeba by je przywrócić do stanu stock'owego, zrobić aktualizacje i wgrać TWRP ponownie.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak myślałem, dzięki. "Minor bug fixes" nie jest dla mnie wystarczającą zachętą do totalnej rozwałki na telefonie, może jakby było coś z lepszym wsparciem kart SD (zapis, systemy plików) czy Android 6, ale tak... :P Ciekawe, co konkretnie poprawili, bo ten opis jednak strasznie lakoniczny.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czemu rozwałki? W C5 w zasadzie to chyba wystarczy wgrać stock'owy recovery via fastboot i już możesz aktualizować. Po aktualizacji wgrywasz TWRP i masz zaktualizowany system z TWRP recovery.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został osadzony automatycznie.   Wyświetlaj jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

Ładowanie